KATT!
Néha elkalandozok, olyan dologról írok, ami éppen érdekel. Aki akarja elolvassa, aki meg nem, hát ő nem.
Manapság nagyon sok gyereknek gondja van az írással, olvasással, erről már elneveztek "betegség"-típusokat. Ez nem jelenti szerintem azt, hogy régebben ez nem volt, csak akkor még nem vizsgálták ezeket a tüneteket. Így esetleg többször előfordulhatott, hogy elkönyvelték "butának" az olyan gyerekeket, akik ilyen nehézségekkel küzdöttek, pedig ez általában nem volt igaz, csak nem volt megfelelő a fejlesztésük.
- diszfázia
- diszlexia
stb.
Ezekre a logopédia problémákra gondolok, nem szívesen nevezném betegségnek, mert szerintem nem azok.
Nagyon fontos a korai felismerés, amiben az óvónénik, tanítónénik tudnak segíteni és ajánlhatják a logopédus felkeresését, aki ezeket a problémákat már nagy hatékonysággal tudja fejleszteni.
Ez mindenképpen ajánlott is, hiszen a gyermekink későbbi életét könnyítjük meg ezzel!
De az is elengedhetetlen, hogy otthon is foglalkozzunk a gyermekünkkel célirányosan, ami már a megfelelő játékok kiválasztásával is elkezdődhet.
Egy szeptemberi cikkben olvastam, hogy kifejlesztettek egy új betűtípust, ami segíti ezeket a gyermekeket az olvasásban, szövegértésben.
Megkérdeztem az ismerőseimet, hogy mi a különbség egy hagyományos és ezen betűtípus között. Érzékelték a külalaki eltéréseket, de azt írták, hogy ez mindenképpen csúnyább, a normálisan olvasni tudók számára ez igaz is.
Íme egy kép, az első szöveg Ariel betűtípussal készült, a másik Dyslexie betűtípussal, a beállított betűméret egyforma.
Íme egy kép, az első szöveg Ariel betűtípussal készült, a másik Dyslexie betűtípussal, a beállított betűméret egyforma.
A belinkelt cikkben megtalálható, hogy honnan lehet letölteni ezt a betűtípust, utána automatikusan megjelenik a Word programban, és már használhatjuk is.
Nem sorolnám a jellemzőket, mert szerző részletesen felsorolja ezeket.
De, ha a blogon lapozgattok, akkor rengeteg olyan játékot találtok, ami fejleszti a munkamemóriát, a figyelemkoncentrációt, tájékozódási képességet, stb.
A szülők első reakciója talán az lehet, amikor azt mondják nekik, hogy beszédfejlesztési zavara van a gyereküknek, hogy ez nem igaz... csak belemagyarázzák, nincs semmi baja a gyerekemnek. Szerintem ez a legnagyobb hiba, amit elkövethetünk a csemetéink ellen!
Sokkal célravezetőbb, ha hallgatunk a külső szemlélőre, szakemberre bízzuk a fejlesztést, és otthon is célirányosan játszunk a gyermekünkkel.
De még az is eszembe jutott, hogy a tankönyvszerzők, mesekönyvet írók esetleg már ezzel a betűtípussal jelentethetnék meg a könyveiket (a régieket természetesen nem kell kidobni, de mondjuk, ha újabb kiadást adnak ki, akkor csak a szöveg betűtípusát kellene módosítani). Ezzel sok-sok gyermek életét, tanulását megkönnyítenék.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése